Acne

Si për të hequr pas puçrra në fytyrë: spote dhe plagët, pasqyrë 4 mjet i mirë

A mund të shpëtoj nga post-puçrra fytyre

Pak a shumë trajtohen me puçrra fytyre, Ne kemi për të zgjidhur një detyrë të vështirë: Se si të shpëtoj nga post-puçrra fytyre dhe për të hequr gjurmët e mbetura pas tyre - njollat ​​dhe shenjat në lëkurë. Dhe çfarë të bëjë me poret Dilated? Ne gjeni.

5 minuta për të lexuar

  • Ajo që është post-fytyre
  • format postacne
  • Si për të hequr postacne dhëmbëza
  • Rregullat themelore të kujdesit

Ajo që është post-fytyre

Postacne - është ndryshimet rezistente lëkurës, i cili shfaqet pas akneve. sigurisht, jo çdo puçërr lë vetes kujtime të këqija në formën e spoteve kaltërosh në fytyrë ose shcherbinki. Por në qoftë se teen ose puçrra fytyre i rritur kanë lënë gjurmë në formën e scars, vetëm thonë: të merren me ta nuk është e lehtë.

Acne nuk ka gjithmonë të kalojë plotësisht © iStock

Mbetet pas gjurmët e pimples ose jo, Kjo varet nga disa kushte, duke përfshirë edhe nga veprimet tona. kështu, postacne është i ndikuar nga faktorët e mëposhtëm.

Puçrra fytyre afatgjatë. Inflamacioni sulmojnë lëkurën për një kohë të gjatë, minuar burimet e saj dhe dëme të pakthyeshme.

elementet e thella inflamatore (nyjet dhe cysts). Ato janë karakteristike për format e moderuara dhe të rënda të puçrra fytyre dhe gjithmonë të sjellë pamjen e plagët.

squeezing pimples. që, shpesh ne bëhemi autorët e fatkeqësive të tyre: dështuar, Përpjekja përafërt dhe jo në kohë të shtrydh një puçërr përfundimisht plagosë anije (kështu që nuk janë njollat) ose drejton inflamacion më të thellë (kështu që nuk janë plagët).

format postacne

Liruar më në fund nga aknet ose të arritur një gjendje të kënaqshme të përgjithshëm të lëkurës, Personi ka çdo të drejtë për të festuar fitoren. Megjithatë, post-puçrra fytyre mund të lag gëzimin dhe kërkojnë përpjekje të reja, si probleme të reja dalin në rendin e ditës.

dhëmbëza. pas inflamacion, otbushevavshego në thellësitë e lëkurës, zevendesimi formuar pëlhurë, e cila është shumë e thellë. Kjo është arsyeja pse shfaqet plagët, si gropa ose kratere, për shkak të cilat lëkura bëhet terrenit pabarabartë.

Dyschromia. shpesh lëkurës, cila elemente inflamatore, të ndryshojë ngjyra, Duket pigmentim.

ndryshimet vaskulare. Kjo është ajo që shkakton formimin e njolla të kuqe ose kaltërosh në puçrra fytyre vend, sidomos extruded ose të plagosur.

Si për të hequr puçrra fytyre pas

gjurmët, lënë pas nga aknet, shpesh rregullohen në një sallon bukurie. Por diçka mund të bëhet në shtëpi.

spastrim të thellë dhe rinovimi © iStock

zmadhuar poret

Mjetet për pastrim të thellë, si dhe me kozmetike veprimit seboreguliruyuschim ndihmojë për të mbajtur të pastër poret dhe i bëjnë ato më pak të dukshme. Rinovon acid lëkurës është gjithashtu në anën tuaj.

pigmentim postakne (Dyschromia)

Me spote pigment, doli në ish-vendin e një puçërr, më të mirë për t'u marrë me cosmetology dhe dermatologji. Ekspertët mund të jepet një kurs të phototherapy ose lëkura. Kujdesi tru në shtëpi punon shumë. e vërtetë, rezultati do të duhet të presë më gjatë.

alexander Prokofiev, markë ekspert mjekësor La Roche-Posay këshillon që të i kushtoj vëmendje të krem ​​dhe serumet me përbërësit çngjyrosje, veprimi i të cilit është drejtuar në zbardhën sintezën e melaninës: acid Kojic, Arbutin, Glabridin, acid askorbik, acid azelaic.

spote postacne

Dhe përsëri, për detyrë beautician. e vërtetë, pakomplikuar. Procedurat duhet të bëhet për të përmirësuar qarkullimin e gjakut lokal, për spote ndenjur zgjidhura. në fuqi, për shembull, azot cryomassage likuid. Shtëpia është e rekomanduar për të përdorur kozmetike me acide, për të përshpejtuar rinovimin e lëkurës.

plagët postacne

Ata e kuptojnë pakuptimtë shtëpi, kështu që biseda rreth tyre është e ndarë.

Si për të hequr postacne dhëmbëza

Inverted plagët fundosura, për shkak të cilat lëkura duket e përafërt, - kujtesë më e pakëndshme e inflamacionit. Plotësisht të shpëtoj prej tyre është pothuajse e pamundur. Formuar në shtresat më të thella të lëkurës e indeve mbresë (plus çdo gjë mungon pigmentim, dhe për këtë arsye, dhe aftësinë për të bëj banja dielli) do të mbetet kështu përgjithmonë.

Lista e procedurave, Klinika ofruar dermatologji, shiko:

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close