акни

Како да се отстрани пост акни на лицето: дамки и лузни, преглед 4 добар начин

Може ли да се ослободи од пост-акни

Помалку или повеќе се занимаваа со акни, Ние мора да се реши уште една тешка задача: како да се ослободи од пост-акни и да ги отстрани преостанатите трага по нив - дамки и лузни на кожата. И што да се прави со проширени пори? Дознаваме.

5 минути да го прочитате

  • Што е пост-акни
  • форми postacne
  • Како да се отстрани лузни postacne
  • Основните правила за заштита

Што е пост-акни

Postacne - е отпорен на промени на кожата, кои се јавуваат по акни. Се разбира,, не секој pimple се остава лоши спомени во форма на сина дамки на лицето или shcherbinki. Но, ако тинејџерски или возрасни акни оставиле траги во форма на лузни, речеме: да се справи со нив не е лесно.

Акни не секогаш се помине целосно © iStock

Остануваат по трагите на мозолчиња или не, Тоа зависи од неколку услови, вклучително и од нашите постапки. така, postacne е под влијание од страна на следниве фактори.

Долгорочните акни. Воспаление напад на кожата за долго време, поткопа нејзините ресурси и неповратно оштетување.

Длабоко воспалителни елементи (јазли и цисти). Тие се карактеристични за умерени и тешки форми на акни и секогаш резултира со појавата на лузни.

стегајќи мозолчиња. да, често можеме да станат извршители на своите несреќи: неуспешниот, груба и ненавремено обид да се притисне на pimple на крајот наштети садови (па така постојат дамки) или вози на воспаление подлабоко (па така постојат лузни).

форми postacne

Ослободени во последно од акни или постигнување на задоволително ниво целокупната состојба на кожата, лице има право да ја прослават победата. Сепак, пост-акни може да го потиснат радост и бараат нови напори, како што се јавуваат нови проблеми на дневен ред.

лузни. по воспаление, otbushevavshego во длабочините на кожата, измена формирана ткаенина, што е прилично длабоко. Тоа е причината зошто се појавуваат лузни, како јами или кратери, поради што кожата станува нерамен терен.

Дисхромия. често кожата, кои беа воспалителни елементи, промена на бојата, Се чини пигментацијата.

васкуларни промени. Тоа е она што предизвикува формирање на црвена или сина дамки на самото место на акни, особено екструдирани или повредени.

Како да се отстрани пост акни

песни, што останало од акни, често се прилагоди во салон за убавина. Но, нешто може да се направи дома.

Длабоко чистење и обновување © iStock

проширени пори

Алатки за длабинско чистење, како и со акцијата seboreguliruyuschim козметика помогне да се задржи порите чисти и да ги направи помалку видливи. Ја обновува кожата киселина е исто така на ваша страна.

пигментација постакне (дисхромия)

Со пигментни дамки, се појави на поранешниот местото на pimple, подобро да се справи со козметологија и дерматологија. Експерти може да се даде време на фототерапија или лушпи. Такт домашна нега работи премногу. вистината, резултатот ќе треба да чекаат подолго.

Александар Прокофјев, медицински експерт бренд La Roche-Posay советува да се обрне внимание на креми и серуми со Белење на состојки, чие дејство е насочено кон потиснување на меланин синтеза: Којиќ киселина, arbutin, Glabridin, аскорбинска киселина, азелаична киселина.

спотови postacne

И повторно, за козметик задача. вистината, некомплицирано. треба да се направи процедури за подобрување на локалната циркулацијата на крвта, до стагнација дамки реши. ефикасен, на пример, cryomassage течен азот. Куќата се препорачува да се користи козметика со киселини, да се забрза обновувањето на кожата.

лузни postacne

Тие разбираат дома бесмислен, па на разговор во врска со нив е посебен.

Како да се отстрани лузни postacne

Превртена потонатиот лузни, поради што кожата изгледа грубо, - најмногу непријатни потсетник на воспаление. Целосно да се ослободи од нив е речиси невозможно. Формирана во подлабоките слоеви на ткиво со лузни на кожата (плус сè лишен од пигментацијата, а со тоа и, и способноста да се сончаат) ќе остане така засекогаш.

На листата на постапки, понудени дерматологија клиника, погледнете:

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Вратете се на почетокот копчето
Затвори
Затвори